DOC        PDF
 
 

 

دعا برای حضرت

عمرت طولاني باد 

با شکرگزاري از طول عمر و سلامتي مولايمان در طول دوازده قرن باز هم اين خواسته را تکرار مي‏کنيم:

اللَّهُمَّ مُدَّ في عُمْرِهِ وَ زِدْ في أَجَلِهِ...

خدايا، عمر او را طولاني فرما و اجل او را مؤخر گردان.

 

 خدا مدافع تو 

خدايا تو خود بهترين مدافع ساحت قدس مولايم هستي، پس درخواستم را بصورت کلي مي‏گويم که در شرايط مختلف تو مدافع او باش که حراست تو ما را بس است:

اللَّهُمَّ ادْفَعْ عَنْ وَلِيِّکَ وَ خَليفَتِکَ... اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِيِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ...

خدايا مدافع باش از وليّت و خليفه ‏ات و حجتت بر خلق، و لسانت که گوياي تو است و حکمت تو را بر زبان مي‏ آورد، و چشمت که با اجازه تو ناظر و شاهد بندگانت است، او که شجاع مجاهد است. خدايا دوست او را دوست بدار و دشمن او را دشمن بدار. خدا درباره وليّت حجة بن الحسن‏ عليه‏ السلام ولي و حافظ و راهبر و کمک و راهنما و چشم بينا باش.

 

به ياري خدا مؤيد باشي 

تأييد و پشتيباني پروردگار همان است که خاتم انبياءصلي‏ اللَّه‏ عليه‏ وآله را در جميع مراحل تبليغ اسلام کمک کرد. خاتم الاوصياءعليه‏ السلام نيز در ظل همين تأييدات الهي تا امروز مؤيد بوده و در سايه همان ظهور خواهد فرمود. دست دعا بالا مي‏بريم و از خدا تأييد کامل عيار او را مي‏طلبيم:

اللَّهُمَّ انْصُرْهُ بِنَصْرِکَ الْعَزيزِ وَ أَيِّدْهُ بِجُنْدِکَ الْغالِبِ...

خدايا او را با ياري و نصرت با عزت خويش کمک فرما، و با لشکر غالب خود تأييد کن و با قوت خويش نيرو ده، و ملائکه را همراه او گردان. خدايا درباره خود او و فرزندان و خاندان و شيعيان و امتش و همه رعايايش، خواص و عوام او، و حتي درباره دشمنانش آنگونه به او عطا کن که چشمش روشن گردد و شاد گردد.

خدايا او رابه بالاترين درجه‏ اي که در دنيا و آخرت آرزو دارد برسان. خدايا در آنچه قابل تصرف است - از نزديک و دور و عزيز و ذليل - تصرف نافذ به او عطا فرما تا آنجا که حکم او بر هر حکمي جاري شود و با حق خود بر هر باطلي غالب آيد.

خدايا ملائکه مقرب را در اطراف او جمع کن و او را با روح القدس تأييد فرما. خدايا در آنچه به او سپرده ‏اي او را کمک کن و کرامت خود را بر او بيشتر کن.

 

دست خدا حافظ تو 

از خدا مي‏خواهيم مولايمان را حفظ کند آنگونه که اين واژه بهترين معناي خود را نشان دهد، بگونه ‏اي که انواع حفظ از انواع دشمن و از جهات مختلف در آن هويدا باشد. اين خواسته به زيباترين وجهي درکلام ائمه‏ عليهم‏ السلام آمده است:

اللَّهُمَّ احْفَظْهُ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ... بِحِفْظِکَ الَّذي لايَضيعُ مَنْ حَفِظْتَهُ بِهِ...

خدايا وليّت را از هر سو حفظ کن: از پس و پيش، از راست و چپ، از بالا و پايين. خدايا او را با حراست خود حفظ کن که هر کس را با آن حفظ کني ضايع نمي‏شود. خدايا او را بعنوان امانت خود حفظ کن که از بين نمي‏رود، و در پناه خود حفظ کن که کسي حق تجاوز به آن ندارد، و در دائره ممنوعه خود و در سايه عزت خود حفظ کن که کسي نمي‏تواند بر آن غالب آيد. خدايا او را در امان مطمئن خود حفظ کن که هر کس را در ظل آن پناه دهي خوار نمي‏شود. خدايا او را تحت حمايت خود بگير که هر کس در آن باشد مورد تعرّض کسي قرار نمي‏گيرد. خدايا زره محکم و سخت حفاظ خود را بر او بپوشان، و از هر قصد سوئي حفظ فرما. خدايا او را از شر هر آنچه خلق کرده ‏اي و بوجود آورده ‏اي و صورت داده ‏اي حفظ کن. خدايا او را در اين ساعت و در همه ساعات حفظ کن تا آن هنگام که او را با تسليم همه خلق در زمين ساکن گرداني و زماني طولاني او را از منافع آن برخوردار سازي.

 

در پناه خدا از شر حسودانت... 

اين بار دشمنان کينه توز او را در نظر مي‏آوريم و از خدا مي‏خواهيم او را از شر يکايک دشمنانش حفظ فرمايد. گويي دل با اين دعا بيشتر آرام مي‏گيرد که بگويد:

اللَّهُمَّ اکْفِهِ بَغْيَ الحاسِدينَ وَ أَعِذْهُ شَرَّ الْکائِدينَ...

خدايا او را از ظلم حسودان کفايت کن و از شر مکاران پناه ده، و سوء قصد ظالمين را از او منصرف نما و او را از دست جبّاران خلاص کن.

خدايا او را از شر هر متجاوز و طاغي پناه ده.

خدايا او را در پرده‏ اي محکم پنهان کن و براي او پناهگاهي محفوظ قرار ده.

خدايا او را از حمله ‏هاي متجاوزين در حصن خود حفظ فرما.

 

 ذلت دشمنانت را مي‏خواهم 

اکنون نوبت آن است که با اسلحه دعا بر دشمنان مهدي‏ عليه ‏السلام بتازيم و نابودي و ريشه‏ کن شدن آنان را از خدا بخواهيم:

اللَّهُمَّ اشْدُدْ وَطْأَتَکَ عَلي مُعانِديهِ وَ أَذِلَّ مَنْ ناواهُ...

خدايا، حمله ‏ات را بر معاندين او شديد کن و هر کس در برابر او قد علم کرده ذليل فرما. هر کس با او دشمني مي‏کند هلاک کن، و هر کس بر او حيله مي‏کند بر او حيله کن، و ريشه ‏کن نما هر کس حق او را انکار مي‏کند و امر او را سبک مي‏شمارد و در خاموش کردن نور او سعي مي‏کند و مي‏خواهد ياد او را به فراموشي بسپارد. خدايا وليّت را از وحشت دشمنانش و حيله هر کس که قصد سوئي نسبت به او دارد، کفايت کن. خدايا به هر کس که نسبت به او مکر مي‏کند مکر نما، و هر کس نسبت به او قصد بدي دارد، قصد سوء را متوجهش گردان و بنيان ايشان را در مقابل او ريشه کن فرما و قلب آنان را نسبت به او پر از رعب فرما و قدم هايشان را متزلزل فرما. خدايا آنان را علني و ناگهاني گرفتار فرما.

 

نفرين بر مخالفانت... 

نفرين و لعنت حربه مؤمني است که قدرت ظاهري براي غلبه بر دشمن ندارد. اين است که چون دستش بر دشمن غالب نيست، با روح و جانش از او اظهار تنفر مي‏کند، و به خدا و پيامبر و مولايش اعلام مي‏کند که من از آنان بيزارم، و به دشمن اعلان جنگ مي‏دهد، و تمام حواس اعتقادي خود را جمع مي‏کند و فرياد مي‏زند:

اللَّهُمَّ شَدِّدْ عَلَيْهِمْ عَذابَکَ... اللَّهُمَّ الْعَنْهُمْ في بِلادِکَ...

خدايا عذابت را بر دشمنانِ حجتت شديد فرما و آنان را در ميان بندگانت خوار فرما. خدايا آنان را در شهرهايت لعنت کن و در پايين‏ترين درجه آتش جاي ده وشديدترين عذابت را از هر سو بر آنان ببار و آتش را بر تن آنان برسان. خدايا قبر مردگانشان را از آتش پر کن و حرارت آتش را به آنان بچشان، که نماز را ضايع کردند و در پي شهوات رفتند و بندگانت راگمراه کردند و شهرهايت را خراب نمودند.

 

 در آرزوي انتقام زهرا و حسين‏ 

خون دل شيعه از کنار قبر کوچک محسن‏ عليه ‏السلام آغاز شده و از سينه مجروح زهراعليهم االسلام و فرق شکافته علي مرتضي‏ عليه‏ السلام عبور کرده تا بر پهنه کربلا صفحه تاريخ را سرخ کرده است. هزار و چهارصد سال است که سقيفه خون بر دل غدير مي‏ريزد و چنگال کينه آلود خود را بر گلوي غديريان مي‏فشارد. خدايا، انتقام چهارده قرن را يک جا گرفتن در تصوّر چه کسي مي‏گنجد؟ پروردگارا، انتقام خانه آتش زده و بانوي پهلو شکسته کي گرفته خواهد شد؟ اي خداي منتقم، شير خوار کربلا منتظر است! اشک زينب‏ عليهم السلام تا کنار کعبه زبانه مي‏کشد و در انتظار فرياد رسي است که ندا کند: «يا أَهْلَ الْعالَمِ، إِنَّ جَدِّيَ الْحُسَيْنَ قُتِلَ مَظْلُوماً». روز شيريني خواهد رسيد که ظالم سوزانده شود و ريشه منافق کنده شود و هر پايه و بنياني که در اين جهان بر ظلم نهاده شده ويران گردد تا عدالت بتواند بر پهنه گيتي بنشيند.

در دعاهايي که به ما آموخته‏ اند آنقدر بر شکست ظالمين با قيام مهدي‏ عليه ‏السلام تأکيد شده که گويي همين هدف فراز مهمّي از ظهور حضرتش را تشکيل مي‏دهد. با لعنت و برائت نسبت به همه ظالمين و مؤسسين بناي ظلم، دست به دعا بر مي‏داريم و مي‏گوييم:

اللَّهُمَّ اقْصِمْ بِهِ جَبابِرَةَ الْکُفْرِ وَ اقْتُلِ الْکُفّارَ وَ الْمُنافِقينَ وَ جَميعَ الْمُلْحِدينَ...

خدايا بدست حضرت مهدي‏ عليه ‏السلام جباران کفر را کمر شکن کن و کفار و منافقين و همه ملحدين را در هر جا که باشند از شرق و غرب و خشکي و دريا توسط او بقتل برسان. خدايا شهرها را از آنان پاک کن و قلب بندگانت را با انتقام از آنان شفا ده.

خدايا از تو مي‏خواهيم که به وليّ خود اجازه دهي تا بدست او از ظلم و جور پايه اي باقي نگذاري مگر آن را بشکني و بقاياي آن را نابود کني و نيروي آن را سست کني و رکن آن را منهدم نمايي و بُرندگي آن را کُند نمايي و اسلحه آن را بي‏اثر قرار دهي و پرچم آن را سرنگون نمايي و شجاعان آن را بقتل رساني. خدايا آنان را با سنگ سر شکن خود مورد اصابت قرار ده و با شمشير برنده‏ ات و با شدتي که از مجرمين رد نمي‏کني بزن. خدايا دشمنان خود و دشمنان رسولت و دشمنان وليت را بدست وليت و بدست بندگان مؤمن خود عذاب فرما.

خدايا خوارکنندگان او را خوار کن و هر کس در مقابل او علمي افراشته هلاک کن و هر کس بر او حيله کند سرنگون فرما. خدايا جباران کفر و ستون ها و پايه‏ هاي آن را بدست او بقتل برسان و رؤساي گمراهي و بدعتگزاران و از بين برندگان سنت و تقويت کنندگان باطل را بدست او بشکن. خدايا جباران را بدست او ذليل کن و کافرين و همه ملحدين را در شرق و غرب زمين و خشکي و دريا و دشت و کوه بدست او ذليل فرما، بطوري که از آنان کسي و اثري باقي نماند.

خدايا او را بر همه دشمنان دينت مسلط فرما و او را الهام کن که رکني از آنان را رها نکند مگر آنکه آن را بلرزاند و خراب کند، و مغزهاي آنان را متلاشي کند، و حيله‏ هاي آنان را به خودشان بازگرداند، و بر فاسقين آنان حد جاري کند. فراعنه آنان را هلاک کند و پوششه اي آنان بر اعمال ننگشان را بِدَرد و پرچم آنان را سرنگون کند. قدرت هاي آنان را بدست خود گيرد و نيزه ‏هاي آنان را بشکند، و سپرهاي آنان را پاره کند. لشکر آنان را متفرق سازد و منبر آنان را بسوزاند و شمشير آنان را بشکند و بت هاي آنان را خرد کند و خون آنان را بريزد و ستم آنان را ويران سازد و قلعه آنان را منهدم سازد و دروازه‏ ها آنان ببندد و قصرهاي آنان را خراب کند، و محل سکونت آنان را تفتيش کند و زمين هاي پست آنان را زير پا گذارد و از کوه هاي آنان بالا رود و گنج هاي آنان را بيرون آورد.

خدايا دشمنانت را بدست او ذليل فرما و هر جبّاري را بدست او بشکن و با شمشير او هر آتشي را خاموش کن و با عدالت او ظلم هر زورگويي را از ميان بردار و حکم او را بر هر حکمي مقدم فرما و با قدرت او هر سلطنتي را ذليل کن.